oLTi@NeT

Mirė Se Vini ne oLTi@NeT Froum
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Mesohu si ta Formatojsh PC

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ThE.DiNNo
Anėtar 20%
Anėtar 20%


Numri i postimeve : 171
Vendii : N'PC
Registration date : 27/12/2008

Mesohu si ta Formatojsh PC Empty
MesazhTitulli: Mesohu si ta Formatojsh PC   Mesohu si ta Formatojsh PC I_icon_minitimeSat Dec 27, 2008 11:49 am

Fusim Windows XP ne DVD-R i bejme rifresh kompjuterit
dhe i japin komanden qe te filloj nga DVD-R jo nga Hard disk !
Me pas do tju dal nje figure si me poshte..
Mesohu si ta Formatojsh PC Wxpins021uu1

Kur te shfaqet ne monitorni ekrani i kompjuterit te juaj si ne foto me lart duhet te klikosh ENTER

Fusha nr.2

Mesohu si ta Formatojsh PC Wxpins031uo2

Kur te del si ne fushen Nr.2 duhet qe te klikosh F8 per ta akceptuar liqesen e Microsoft
Fusha nr.3
Mesohu si ta Formatojsh PC Wxpins041sl5

Ne fushen nr.3 ke te percatur ti rruget te cilat duhet te zgjidhesh .

A deshiron te besh formatimin e PC apo do te besh particion.( te ndash Hard disk ne dy pjes)

Psh.Ke dy particione, C dhe D.Pra do ta fshish njerin particion dhe deshiron te vendosh particone te reja behet keshtu.

Pra ti e markon partiticionin D: ( ne foto ske partiticion D:\ )
klikon ne shkronjen D qe do me thon me Delete partiticionin edhe Enter
masandej del qe te klikosh shkronjen L qe do me thon Lose All data in you drive
ti prap klikon ne ENTER
dhe kthehesh prap si ne foton e me siperme, por pa partiticionin D:\


Pastaj e nenvizon particionin C:\ dhe klikon shkronjen C ateher mund te krijosh particion.Dhe ti jep vleren, psh nese ne HDD(Hard Disk) ndodhen 30 000 ti e ben 15 000 keshtu qe HDD(Hard Disk) ndahet dysh.(Kjo pjes nuk eshte ne foto

paSi ta besh ate kthehesh perseri si ne foton e mesiperme, POR KI MENDJEN TANI PO TE DUKET SI NE FOTO !!

Ne foto nuk ka partiticione.

Ti e nenvizon hapesiren e Hard Diskut C dhe shtyp Enter.


Ateher kompjuteri automatikisht e krijon nje partiticion,
madhesia e partiticionit eshte aq sa eshte i madh hardisku ne kompjuterin tend.

Kur klikon ne Enter kalon ne foton tjeter me poshte dhe shiko
Mesohu si ta Formatojsh PC Wxpins051ft8

Kur te del ne kompjuterin tend si ne foton me lart ateher ti vendos cilin formatim don me marr FAT32 apo NTFS

Une preferoj NTFS ata qe eshte i pari ( Quick ).

Pershkak se formatimi kryhet me shpejt ske nevoj te presesh 1 ore

Mesohu si ta Formatojsh PC Wxpins061bl0

Ne foton e mesiperme compjuteri po formatizon Hard diskut tuaj

Mesohu si ta Formatojsh PC Wxpins071vx3

Tani kopjohen filet kryesore qe duhen per te vazhduar instalimin e Windows XP.

Aty jane disa file qe e kontrollojn se c'far ke ti ne kompjuter pershembull:

Cfar kartele te zerit ke
Cfar kartele grafikes ke
cil Kontroll Chip ke ne motherboard ( SIS, apo Intel ka edhe te firmave tjera )

te gjitha keta i kontrollon ne fillim qe te dihet cfar duhet te instalohet.

Windows ka shume drivera dhe ai i instalon te gjitha, por nese pas instalimit, te kerkohen dirvera te tjera duhet ti instaloni vet JU.

MOS HARRO!

Per gjithe driverat e Windowsave te duhen me shume se 3-4 DVD, pasi 1 DVD nuk mjafton per gjithe driveat qe jan...

Mesohu si ta Formatojsh PC Wxpins081xw8

Tani brenda pak SEC kompjuteri juaj ben automatikisht RESTART

Mesohu si ta Formatojsh PC Wxpins091gk2

Start faqja e Windowsi XP para finales se instalimit.

Mesohu si ta Formatojsh PC Wxpins101wv6

Mesohu si ta Formatojsh PC Wxpins111qa7

Pasi te kontrollohen gjithe pjeset e montuara ne PC, do filloje te instalohen gjithe drivet qe ndodhen ne CD do kopjohen ne PC.

Koha aty tregon perafersisht edhe sa minuta kan mbet deri ne fund te instalimit

Kjo kohe ndryshon sipas kompjuterit, kompjuterat e vjeter mer me shume kohe per te instaluar ndersa ne kompjuterat e ri instalohet ma shpejt Windowsi XP.

Mesohu si ta Formatojsh PC Wxpins121zk4

Pastaj vazhdoni Next
Kur ne kompjuterin tend shfaqet si ne foto e mesiperme ateher ka perfunduar instalimi i Windows XP

PLOTSOJM PASSWORDIN DHE VAZHDOJM KESHTU.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mesohu si ta Formatojsh PC
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
oLTi@NeT  :: Tool Box :: Mėsohu se si-
Kėrce tek: